ITAKA & UNICEF w Turcji

W tym roku „Etyczne podróże” zawitały do Turcji – kraju pełnego kontrastów, fascynującego  różnorodną kulturą, zabytkami i wspaniałą kuchnią. Przyciągającego turystów dobrą pogodą i pięknymi plażami.

Obszar Turcji jest ponad 2 razy większy od powierzchni Polski, a liczba mieszkańców wynosi ponad 75 milionów. Państwo w 97% położone jest w Azji, a w 3% w Europie. Kraj zamieszkują głównie Turcy (80-85%), a także Kurdowie (18%) i Arabowie(2%). Od kilku lat do Turcji napływa coraz więcej uchodźców z objętej wojną domową z Syrii (szacuje się, że obecnie jest to około 1 miliona osób). Część z nich mieszka w specjalnie utworzonych obozach, ale wiele rodzin opuszcza obóz poszukując lepszego życia wewnątrz kraju.

Ale to nie jedyny problem dotykający Turcję i jej mieszkańców. Wyruszając w podróż razem z partnerami programu „Etyczne Podróże” oraz jego nowym Ambasadorem – Łukaszem Nowickim, postanowiliśmy dowiedzieć się na co szczególnie zwracać uwagę w Turcji, a także jaka jest sytuacja dzieci w tym kraju. W kolejnych tygodniach chcielibyśmy opowiedzieć Wam o tej podróży. O ludziach, których spotkaliśmy, o miejscach do których dotarliśmy. Dzięki współpracy z biurem UNICEF w Turcji byliśmy tam, gdzie nie docierają turyści. Tam, gdzie toczy się zwyczajne, często bardzo smutne życie mieszkańców Turcji i ich dzieci.

Mamy nadzieję, że będziecie z nami podczas tej podróży. Poznajcie nasze wspomnienia z etycznej wyprawy do Turcji, która odbyła się dzięki współpracy z biurem ITAKA oraz wspierającymi nas partnerami medialnymi. Sprawdźcie, jak tą podróż zapamiętał Łukasz Nowicki.