Nowe życie Saidy.

Podróż po Maroku otworzyła nam oczy na sytuację dzieci w tym kraju. Uświadomiliśmy sobie, jak wiele pozostało do zrobienia w kwestii ochrony dzieci. UNICEF jest na miejscu i robi wszystko by dzieci były bezpieczne i miały odpowiednie warunki rozwoju. Prowadzi szereg programów, których celem jest poprawa systemu ochrony praw dziecka i polepszenie sytuacji matek.

Ośrodek Oum El Banin w mieście Agadir to jedna z niewielu placówek, w której matki samotnie wychowujące dzieci mogą znaleźć pomoc i schronienie. Do ośrodka przyjmowane są zarówno samotne matki, jak i porzucone dzieci. Podczas wizyty w tej placówce poznaliśmy 29 letnią Saidę. Jej historia i trudne życiowe wybory są głosem wielu samotnych matek zmagających się z izolacją i odrzuceniem.

Gdy Saida zaszła w ciążę nie była mężatką. W kulturze muzułmańskiej kobieta samotnie wychowująca dziecko nie otrzymuje pomocy państwa, a jej rodzina często uznaje ciążę pozamałżeńską za plamę na honorze. Tak było w przypadku Saidy. Gdy ojciec dziecka dowiedział się o ciąży, porzucił dziewczynę i zerwał z nią wszelkie kontakty. Ojciec Saidy natomiast wyrzucił ją z domu, uznając że bez względu na swój stan nie ma ona prawa korzystać z pomocy rodziny. Samotna i przerażona odnalazła drogę do ośrodka Oum El Banin, do którego została przyjęta. Otrzymała tu pomoc medyczną i psychologiczną, miejsce do mieszkania oraz wsparcie ze strony innych kobiet w podobnej sytuacji. Rozumieją się bez słów, gdyż tak jak Saida stanęły w obliczu dramatycznego wyboru – zatrzymać dziecko, na którego wychowanie nie miały środków lub też porzucić je. Opiekunki z ośrodka starają się przekonać kobiety do niego trafiające, że wybór samotnego wychowywania dziecka nie musi oznaczać izolacji ze społeczeństwa i życia na ulicy.

Dzięki pomocy otrzymanej w ośrodku, Saida urodziła 4-miesięcznego dziś Anira. Jest szczęśliwą matką. Ojciec Saidy, po narodzinach wnuka, odwiedził ośrodek. Teraz planują przeprowadzkę Saidy i małego Anira z powrotem do rodzinnego domu.

Funkcjonowanie ośrodka jest szansą na przetrwanie najtrudniejszych chwil dla wielu samotnych matek oraz porzuconych dzieci. UNICEF wspiera tę placówkę i stara się zapewnić jej ciągłe funkcjonowanie.

Biuro podróży ITAKA, największy partner UNICEF Polska oraz partner akcji „Etyczne Podróże” przeznaczył na wsparcie programów pomocowych prowadzonych w Maroku kwotę 138 348 PLN.