14 sierpnia 2012

Na granicy kultur

Turcja, kraj prawdziwych kontrastów … mój ukochany kraj. Moja pierwsza egzotyczna podróż dwadzieścia lat temu. Moja pierwsza fascynacja światową metropolią – Stambułem. Turcja, jedyny kraj który nigdy nie zlikwidował Polskiej ambasady, tym samym nie akceptując rozbiorów.

 

Mnogość kurortów, miliony turystów, światowe gwiazdy grające w piłkę w Fenerbache, Galatasaray czy Besiktasie. I właśnie ta pozorna "europejskość " może łatwo osłabić czujność turysty przybywającego do tego "raju all inclusive”. Szczególnie w okresie Rammadanu.

 

Turcja, która szczególnie w kurortach kusi swą otwartością, jest jednak krajem islamskim i nie powinniśmy o tym zapominać. Nawet najbardziej „wypchana kieszeń” nie zwalnia nas z szacunku wobec miejscowych. Musimy pamiętać że to "Oni" są w domu, a "My" jesteśmy aż…, i tylko gośćmi. To zaledwie chwila z książką, przewodnikiem w domu przed wyjazdem, to kilkanaście minut na forach internetowych przed urlopem. Unikniemy wtedy niezręcznych sytuacji i pozostawimy po sobie dobre wrażenie. Przecież to nie problem zapamiętać, że podajemy zawsze prawą rękę, bo lewa uznawana jest za nieczystą. Przed wejściem do meczetu ściągamy buty, a Panie zakrywają włosy i ramiona. W trakcie Ramadanu nie spożywamy posiłków na oczach poszczących, palacze unikają palenia papierosów w miejscach publicznych. Fotografowanych prosimy o zgodę na zrobienie zdjęcie, szanujemy dzieciaki nie robiąc im zdjęć bez zgody rodziców… To tak niewiele.

 

Kochani!!! Warto też pamiętać, że sytuacja wielu osób, z którymi zetkniemy się w podróży jest nie do pozazdroszczenia. Nie obnośmy się z zamożnością, nie epatujmy naszym materialnym statusem. Szanujmy inne kultury, inny sposób myślenia, tradycje, religie.

 

Ktoś powie, że to wszystko jest oczywiste??? Też tak myślałem dopóki, nie spędziłem trzech dni w lipcu w Bodrum.....

Łukasz Nowicki

Aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, prezenter telewizyjny. Absolwent krakowskiej PWST. Otrzymał wyróżnienie za rolę w „Trzech siostrach” Antona Czechowa – spektaklu dyplomowym na XVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W 2000 roku zadebiutował w warszawskim Teatrze Ateneum. Jest prezenterem porannego programu „Pytanie na śniadanie” w TVP2, prowadzi teleturniej „Postaw na milion”. Jego pasją są podróże. Kilka tygodni temu zdobył najwyższy szczyt Turcji - górę Ararat. W 2011 roku przyłączył się do kampanii UNICEF Polska „Faceci ratują dzieci”, na rzecz szczepień dzieci w Sierra Leone. Od tego czasu aktywnie współpracuje z organizacją w realizacji jej misji i celów.